Je začiatok decembra a počasie na Slovensku už dlhšie nepraje lezeniu vonku. Prichádza myšlienka spontánneho rýchleho výletu za lezením do tepla. Ponuka lacných leteniek je celkom priaznivá. Vyberáme a napokon volíme menej populárnu destináciu na športové lezenie. Je to Cyprus.
Na náš kratší pobyt nám to akurát vyhovuje. Dokopy sme strávili na Cypre štyri dni. Aj z toho dôvodu sme sa zamerali iba na južnú (grécku) časť. Lezecký potenciál na Cypre síce nie je obrovský, no na tých pár dní sa dá rozhodne zabaviť a aj si dopriať rest day.
Navyše, lezenie na Cypre má niekoľko výhod. Azda najväčšou je počasie. Podľa meteorologických údajov je na Cypre 340 slnečných dní do roka. V lete si tu nedokážem predstaviť lezenie kvôli teplotám. Začiatok decembra, ktorý sme zvolili my, bol ideálny. Cez deň bolo okolo 22 stupňov a v noci teplota neklesala pod desať.
Ďalšou výhodou je dostupnosť a pestrosť lezeckých lokalít. Ostrov je relatívne malý a naprieč sa dá autom prejsť približne za dve hodiny. Navštívili sme tri rôzne lokality od západu až po východ. Každá lokalita mala iný charakter. Nástup od auta nikdy netrval viac ako 15 minút. Liezli sme pri mori aj vo vnútrozemí, a vždy v peknom prostredí.
Poslednou výhodou sú dobré podmienky na rest day. More má aj v decembri priaznivú teplotu na kúpanie a keď sa to spojí s ľahkou turistikou za peknými plážami, je z toho super program. Nevýhodou je v decembri kratší deň, čo znamená západ slnka okolo 16:30 popoludní.
Čo sa týka lezenia, všetky miesta a cesty, ktoré sme liezli, boli z kategórie dobré až výborné. Rozhodne nie nejaké kvaky. Na ostrove sme liezli spolu 3 dni a každá lokalita bola jedinečná.
Športové lezenie na Cypre je dobre zdokumentované na webe Cyprusrocks.eu. Tento zdroj nám stačil ako sprievodca, ale doplnili sme si to ešte aplikáciou Rockfax. Na skalách sme stretli domácich, ale aj dosť zahraničných lezcov. A ubytovanie sme riešili formou wild camping, ktorý podľa nám dostupných informácií nie je na Cypre zakázaný. Lokality, ktoré sme navštívili:
Cavo Greco
Cavo Greco leží na východnom cípe ostrova, kde sa lezie na približne 40 metrov vysokom útese. Prostredie je veľmi fotogenické. Stena je orientovaná juhozápadne a teda ponúka pekný výhľad na západ slnka nad morom. Materiál je vápenec, no zložením veľmi odlišný od toho, čo poznáme u nás. Skala obsahuje tvary skamenených živočíchov a v hornej časti je veľmi ostrá.
Liezli sme tu cesty v obtiažnosti 5+ až 8- UIAA. Všetky boli dobre odistené a popis bol na skale. Niektoré cesty sú neodistené a dajú sa liezť tradične, nám však nám bohato stačili tie športové. Určite odporúčam liezť cestu Tall Beauty (6a, 28 m) – je ľahká, dlhá a ponúka krásny výhľad na pobrežie. Lokalita určite stojí za návštevu, avšak stačí na jeden deň, resp. na celé poobedie. Určite si netreba zabudnúť pásku na prsty, alebo si nechať narásť hrubú kožu 🙂
Dhiarizos – Kourtelorotsos
Lokalita Dhiarizos – Kourtelorotsos leží v prírodnej rezervácii vo vnútrozemí ostrova. Okolité prostredie tvoria sady pomarančovníkov a olivovníkov.
Dhiarizos – Kourtelorotsos (viac fotiek v galérii)Skaly si možno predstaviť ako Manínsku tiesňavu v Stredomorí. Lezie sa na kvalitnom vápenci a lokalita podľa sprievodcu ponúka 65 ciest v obtiažnosti 3 až 9. Táto oblasť je asi najpopulárnejšia na Cypre a rozhodne sa tu dá stráviť viac dní. Dostupnosť autom je mimoriadne dobrá, keďže cesta prechádza priamo cez skalné sektory. Nástup pod skalu je otázkou minút, resp. sekúnd.
Charakter lezenia je podobný slovenskému vápencu. Je to prevažne technické lezenie, ktoré si vyžaduje silné prsty. Nájdu sa aj pekné platničky, ktoré sú prevažne ľahšie, a teda si zalezú aj začiatočníci. V tejto lokalite sme liezli cesty 5+ až 8 a všetky boli veľmi pekné. Niektoré dokonca zaraďujem do kategórie skvost. Niekoľko tipov:
- Kavourina 6a+ (súvislé lezenie s malými chytmi na kolmej stene)
- Epea Pteroenda 6b+ (ťažšia verzia predošlej, bouldrové kroky)
- Kalitechnis 6a+ (krásna technická cesta ponúka takmer všetko: diery, sokolík, tufy…)
- Guru 6c (kompaktná cesta do previsu, vyžaduje si bouldrovú silu)
Gerakopetra
Gerakopetra bol jednoznačne najlepší sektor, ktorý sme navštívili. Nachádza sa nedaľeko osídlení Droushia a Ineia. V okolí je ešte niekoľko sektorov s podobným lezením, ale sú menšie a majú aj menej ciest. Gerakopetra je suveréne top.
Výnimočnosť spočíva v skale a v charaktere ciest. Osamotený útes dosahuje výšku 40 m (viď úvodné foto článku) a niektoré cesty majú aj dve dĺžky. Skala ma vynikajúcu kvalitu, keďže je tvorená skryštalizovaným pieskovcom. To znamená, že je kompaktná, drsná a nedrolí sa. Navyše ponúka veľmi zaujímavé tvary v podobe dier, uší a rôznych madiel. Nie je núdza ani o platne a lišty.
Prostredie je taktiež veľmi pekné. Okolie tvoria pasienky a výhľad na more. Orientácia je severozápadná a poobede na skalu aj svieti slnko, ktoré následne zapadá nad horizontom mora. V sektore Ggerakopetra je 39 ciest v obtiažnosti 4 až 10-. Všetky sú dobre odistené.
Táto lokalita je vhodnejšia pre pokročilých lezcov, keďže ľahkých ciest je menej. Liezli sme cesty od v obtiažnosti 6 až 8 a každá bola výnimočná. Na tejto skale, prípadne v okolí, sa rozhodne dá zabaviť aj na viac ako jeden deň. Zopár ciest, ktoré sa nám vryli do pamäti:
- Kathodigitis 6a (platňa, kútik a napokon veľký previs s parádnymi madlami)
- F … ng Green Elefantaki 6a+ (takmer 30 m lezenia s viacerými technickými krokmi)
- Fonaklou 6a (pekná cesta so záverečným previsom s dobrými chytmi)
- Sad Devil 6b+ (kratšia cesta, treba vymyslieť kroky a mať dobrú flexibilitu)
- Kanourgia Zoi 6b+ (dlhá cesta cez agresívny previs, končí sa v technickej kolmej platni)
Rest day na Cape Aspro
Na záver lezeckého výletu sme si dopriali rest day s ľahkou turistikou na Cape Aspro Trail. Táto trasa kopíruje pobrežie po vysokých bielych útesoch. Prostredie je veľmi fotogenické a na niektorých miestach možno zísť na pláž. Na konci trailu, približne po 5 km chôdze od auta, sa nachádza veľmi pekná pláž mimo civilizácie. Voda bola aj začiatkom decembra príjemná na kúpanie. Samozrejme, že sme to využili.
Na záver môžem zhodnotiť, že Cyprus síce nie je Mekkou lezenia, ale na pár dní sa tam dá veľmi dobre zabaviť na skalkách. Všetky cesty boli pekné a počasie je väčšinou priaznivé. Taktiež by sa to dalo spojiť s jesennou poznávacou dovolenkou a návštevami aj iných lokalít na ostrove.