Prehľad lokalít, kde sa v prípade priaznivých snehových podmienok pravidelne upravujú trate na bežecké lyžovanie v dĺžke aspoň dva kilometre. Pre niektoré areály pridávam krátky popis z osobnej skúsenosti a GPX záznam. Posledná aktualizácia: december 2023
Areálov s upravenými traťami na bežecké lyžovanie je na Slovensku žiaľ oveľa menej, ako by mohlo byť. Bežkárov pribúda, aj nadšenci ochotní starať sa o trate by sa našli. Na druhej strane stojí otepľovanie klímy a malá sila regionálnych združení, ktoré by mohli bežkárske areály dlhodobo prevádzkovať alebo finančne podporovať. Bežkovať sa dá aj mimo upravených tratí a backcountry túra v čerstvo zasneženom lese môže byť krásna, ale povedzme si úprimme, vtedy už v názve bežecké lyžovanie treba prvé slovo zameniť za iné – chodecké.
Ak ti v zozname niečo chýba, prosím pošli mi tip. Budem snažiť o priebežnú aktualizáciu údajov v zozname z vlastných aj verejných zdrojov. Informácie o aktuálnych snehových podmienkach hľadaj na stránkach jednotlivých areálov, odkazy uvádzam v popisoch areálov.
Západ
Beskydsko-Javornícka magistrála
Najjužnejší bod magistrály je lyžiarske stredisko Kohútka na slovensko-českej hranici nad Lazmi pod Makytou, najsevernejší Vojtov vrch nad Krásnom nad Kysucou. Hlavná os magistrály vedie severo-južným smerom po hrebeni Javorníkov a smerom na západ sa odpája niekoľko vedľajších vetiev. Spolu to robí približne 60 kilometrov trás (mapa na stiahnutie). Na magistrále leží niekoľko menších lyžiarskych stredísk (okrem Kohútky ešte Kasárne a Makov), ktoré Žilinskému samosprávnemu kraju pomáhajú s údržbou jednotlivých úsekov.
Osobnú skúsenosť mám zatiaľ len s najužnejším úsekom Kohútka – Kasárne a späť, čo je spolu približne 28 kilometrov a necelých 500 nastúpaných metrov. Ide o veľmi peknú trasu s výhľadmi, vedenú väčšinou priamo po hrebeni. Nečakaj špičkovo upravenú diaľnicu, zvyčajne ide o cca 3 metre široký pás s dvomi stopami na klasiku. Čiže pre korčuliara použiteľné iba núdzovo. Výhodou je možnosť parkovania a občerstvenia v oboch krajných bodoch úseku. Vlastne ešte jeden kontakt s magistrálou som mal z moravskej strany, keď som po bežkárskych trasách z Velkých Karlovíc (veľa možností, odporúčam) prišiel na Bumbálku.
Aktuálne info o stave tratí je najlepšie hľadať na FB stránke magistrály.
Biele Karpaty – Myjava
Nad mestami Myjava a Stará Turá v roku 2019 ožilo bežkárske dianie vďaka nadšencom z občianskeho združenia Kopanice v pohybe. Základom areálu je 6,5-kilometrový úsek starej vojenskej cesty z osady Hlavina nad Starou Turou na Kubíkov vrch. Z tejto trasy sa dá napojiť na hrebeňovú magistrálu smer Veľká Javorina (970 m), čo je ďalších približne 6 km, a okolo Javoriny sa upravujú ďalšie kilometre tratí hlavne na moravskej strane hranice. O všetky spomenuté úseky sa stará ratrak z Novej Lhoty a ďalšie sa príležitostne upravujú skútrom.
Nadmorská výška tratí sa začína od 500 m, čo znamená celkom slušné podmienky na udržanie snehovej pokrývky. Najlepším zdrojom informácií o aktuálnych podmienkach je FB stránka Kopanice v pohybe.
Malé Karpaty – Pezinská Baba
Populárne bežkárske trate na Pezinskej Babe (536 m) spravuje športový klub z Pezinka a spriaznení dobrovoľníci. Spolu 5 km tratí je rozdelených na štyri označené okruhy odstupňované podľa dĺžky a náročnosti, pričom najdlhší má aj najväčšie – už celkom výživné – prevýšenie. Predstavu si môžeš urobiť z môjho GPX záznamu spred niekoľkých rokov. Za použitie tratí sa patrí vhodiť pár eur do kasičky umiestnenej na chatke správcu. Pre aktuálne info o podmienkach sleduj FB skupinu Bežky Baba.
Na Babe sú aj lyžiarske vleky a blízkosť Bratislavy garantuje, že parkovisko sa cez víkend rýchlo zaplní. Oneskorenci musia parkovať na kraji cesty, neraz aj kilometer od areálu.
Stred
Štiavnické vrchy
Ľudia okolo OZ Červená studňa by veľmi chceli, a ostatní bežkári tiež, ale v posledných rokoch na tratiach nad Banskou Štiavnicou jednoducho nebýva dostatok snehu. K tomu nemožnosť používať v danej lokalite ratrak a len obmedzene skúter vzhľadom na prísne chránené územie… V pláne bola pravidelná úprava 10 km tratí medzi Červenou studňou a lyžiarskym strediskom Salamadra. Minulú sezónu sa tam pár dní bežkovalo na niekoľkých kilometroch upravenej stopy, no perspektíva tejto lokality žiaľ nie je ružová :(
Martin
V blízkosti mesta Martin sa tradične bežkuje v lesoparku Jedľoviny pod Martinskými hoľami, kde trénuje miestny športový klub. V závislosti od snehových podmienok tam verejnosti býva k dispozícii 3 až 5 km ratrakom upravených tratí. V covidovom roku 2019 pribudla upravená dvojkilometrová bežkárska trasa v časti Jahodníky. V prímestskej obci Bystrička za ideálnych okolností upravujú vraj až 7 kilometrov tratí. Aktuálna situácia sa dá sledovať vo FB skupine Turiec na bežkách.
Turčianske Teplice – Čremošné
Vyššie uvedená FB skupina Turiec na bežkách je dobrým zdrojom informácií aj o úprave tratí v lokalite Čremošné – Diviačia lúka nad Turčianskymi Teplicami, o ktoré sa stará miestny cyklistický klub.
Terchová a Vrátna
Terchovčania sa vo svojom chotári snažia upravovať takmer 16-kilometrov tratí medzi hotelom Bránica a Terchovou. Trate vedú poza humná obcí Nižné a Vyšné Kamence na pravej strane cesty smerom od Žiliny, väčšinou identicky s letnou cyklotrasou. Ak si trasu prejdeš celú, nastúpaš na nej 417 výškových metrov. Ďalšími viac ako 20 kilometrami tratí sa chváli lyžiarske stredisko Vrátna. Krajinársky zaujímavé sú najmä trasy v bočnej doline smerom na Štefanovú a Podžiar. V praxi radšej neočakávaj viac ako niekoľko kilometrov upravených tratí medzi Pasekami a tiesňavou.
Zuberec
Populárna turistická obec s dvomi zjazdovkami priamo v dedine a treťou hneď za humnami máva jedny z najlepších snehových podmienok na Slovensku. Miestni to chvályhodne využívajú aj na prípravu podmienok pre bežkárov. Na nich síce priamo zarobia menej ako na zjazdových lyžiaroch, ale poriadne zimné stredisko jednoducho trate na bežecké lyžovanie musí mať. Za optimálnych podmienok tu nájdeš 35 kilometrov tratí. Najdlhšia má 9,2 km a vedie zo Zuberca do lyžiarskeho strediska Roháče – Spálená.
Brezovica
Prevádzkovateľ rezortu Oravský háj sa snaží a okrem vlastnej malej zjazdovky pri horskom hoteli Brezovica upravuje aj bežkárske trate. Ide o dva okruhy na lúkach okolo rezortu (0,6 a 3,7 km) a výškovým profilom náročnejšiu trasu smerom na Skorušinu (5,4 km, viď mapka na stiahnutie). V tomto kraji vzdialenom necelých desať kilometrov vzdušnou čiarou od poľskej hranice nebýva núdza o sneh, takže dúfam, že nadšenie vydrží a bežecké lyžovanie tu pevne zakorení.
Kubínska hoľa
V známom lyžiarskom stredisku Kubínska hoľa pri Dolnom Kubíne upravujú 5-kilometrovú trasu na klasiku aj korčuľovanie. Začína sa pri chate Koliesko kúsok na začiatkom zdvojených spodných vlekov. Od chaty vedie smerom na Revišné miernym stúpaním po lesnej ceste, kopírujúc modrú turistickú značku.
Dolný Kubín – Kuzmínovo
Kedysi priamo nad centrom Dolného Kubína v zimnej sezóne žiarilo umelé osvetlenie lyžiarskeho strediska Kuzmínovo. Priamo pod ním technické služby mesta upravovali dva kilometre bežkárskych tratí, dokonca tiež umelo osvetlených až do 22:00. Tento sen zamestnaného dolnooravského bežkára je žiaľ už minulosťou. Vlastne by som ho v zozname nemal uvádzať, ale nechcem strácať nádej, že táto skvelá vec ešte ožije.
Ak ťa zaujímajú aktuálne podmienky na bežecké lyžovanie na Orave, oplatí sa ti sledovať FB skupinu Bežkovanie Orava.
Skalka nad Kremnicou
Jasná jednotka na bežkárskej mape Slovenska. Centrum kultových lyžiarskych pretekov Biela stopa, ktoré tento rok budú mať 50. ročník. Jediné miesto na Slovensku, kde sa za ideálnych podmienok vie aj namakaný športovec „ubežkovať k smrti“ bez toho, aby do nemoty krúžil na rovnakom okruhu. Severný okruh má 25 kilometrov, južný 20 km, k tomu množstvo kratších kombinácií v okolí lyžiarskeho bežeckého štadióna Rudolfa Čillíka. A možnosť napojiť sa na ďalšie trasy v areáli Králiky – Kordíky.
Skalka leží v nadmorskej výške vyše 1200 m, čo je základom pre dobré snehové podmienky. Trasy sú značené (miestami trochu chaoticky) a vedú po zvážniciach pod hrebeňom Kremnických vrchov. Na pár miestach sa z nich otvára výhľad (najmä na Banskú Bystricu), inak sú skryté v lese a chránené pred vetrom. Daňou za túto výhodu sú zavadzajúce ohnuté konáre a veľa biologického odpadu na trati.
Cez víkendy treba v okolí štadióna rátať s veľkou hustotou bežkárov, od úplných začiatočníkov až po pretekárov. Ak sú upravené aj vzdialenejšie trate, treba sa čo najskôr vydať tam. V takom prípade ťa čaká slušná porcia výškových metrov. Napríklad na kratšej verzii južného okruhu na 16 kilometroch nastúpaš takmer 600 m (viď môj GPX záznam).
V exponovaných dňoch na Skalke rátaj s nedostatočnou kapacitou parkoviska (parkovné sa platí sa výlučne cez SMS) a cesta z Kremnice nebýva vždy vzorne ošetrená. Aktuálne informácie o stave tratí na Skalke nájdeš na webe Bežkár.sk. Dobrý prehľad trás aj s mapkami je na stránke lyžiarskeho strediska Skalka arena.
Králiky
Banskobystrický mestský podnik ZAaRES upravuje lyžiarsky bežecký areál na východnej strane Kremnických vrchov, medzi obcami Králiky a Kordíky. Pri ideálnych snehových podmienkach ide o 45 kilometrov tratí. Pri Králikoch sa nachádza aj športový areál s biatlonovou strelnicou. Miestni si asi s parkovaním nejako poradia, cezpoľný bežkár zrejme na parkovisku lyžiarskeho strediska zaplatí 10-eurovú pokutu za nekúpenie skipasu.
Nadmorská výška (väčšinou medzi 800 a 900 m) je nižšia ako v prípade Skalky, s ktorou sú trate prepojené. Pri odmäku preto čakaj rýchlejšiu degradáciu ich kvality. V každom prípade môžeme bystričanom takéto možnosti hneď nad mestom len závidieť. Dobrý prehľad trás nájdeš na webe ZAaRESu, príklad krátkej trasy medzi lyžiarskym strediskom Králiky a Chatou nad Tajovom si pozri na mojom GPX zázname. Aktuálny stav sleduj na už spomenutom Bežkár.sk.
Kordíky
Začiatkom roku 2016 sa v Kordíkoch zmobilizovala partia nadšencov, ktorí začali upravovať bežkársku trasu na tzv. Kordíckej zvážnici. V porovnaní s paralelnou Tajovskou zvážnicou, ktorú upravuje banskobystrický ZAaRES (viď vyššie), je položená vyššie pod hrebeňom Kremnických vrchov. Vďaka severnej orientácii sa na nej udrží sneh dokonca dlhšie ako na Skalke. Trasa má dĺžku 5,5 km a prevýšenie takmer 200 metrov. Začína sa v Kordíkoch a končí na križovatke so žltou značkou smerujúcou na Görgeiho tunel. Ľudia z OZ Kordícky Hrebenák ju upravujú na klasiku aj korčuľovanie. Info o aktuálnych podmienkach nájdeš na FB stránke združenia.
Malý Šturec
Peknú bežkársku trasu turistického charakteru začali Bystričania od sezóny 2021/22 upravovať vo Veľkej Fatre. Začína sa na horskom prechode Malý Šturec na ceste Harmanec – Turčianske Teplice a vedie zvážnicou po križovatku s cestou vedúcu k horskému hotelu Kráľova studňa. Aj s návratom je to niečo vyše 12 kilometrov, na ktorých nastúpaš výživných 738 výškových metrov (viď GPX záznam).
Šachtičky
Šachtičky (niekedy sa hovorí aj Šachtička) je lyžiarske stredisko lokálneho významu priamo nad Banskou Bystricou, na kopci zvanom Panský diel (1100 m). Na známejšie Donovaly, ktoré ležia v približne rovnakej nadmorskej výške, sa odtiaľ dá na bežkách dostať po atraktívnej 14-kilometrovej trase. Vedie takmer identicky s modrou turistickou značkou po hrebeni Starohorských vrchov. Jej úpravu zabezpečuje ZAaRES v spolupráci s lyžiarskym strediskom Parksnow Donovaly. Aktuálne informácie o stave trate zvyčajne nájdeš na Bežkár.sk.
V časti medzi Šachtičkami a rázcestím zvaným Izbica upravujú ešte alternatívnu vetvu po zvážniciach na západnej strane hrebeňa. Vďaka nej sa zo Šachtičiek dá urobiť aj kratší, profilovo sympatický 11-kilometrový okruh okolo Jelenskej skaly (pozri GPX záznam). Veľký okruh medzi Šachtičkami a Donovalmi znamená nabehanie zhruba 25 kilometrov a nastúpanie 500 výškových metrov. Viď GPX záznam trasy so začiatkom na Donovaloch, pri hornej stanici vlekov na Záhradkách. Naozaj pekná túra to bola, Martin ma vtedy poriadne popreháňal.
Donovaly
Prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska na Donovaloch v prípade priaznivých podmienok upravuje dva okruhy v blízkosti južnej strany strediska (za Záhradkami). Okruh pri osade Polianka má 5,7 km a kumulatívne stúpanie 147 m. Nadväzuje naň okruh Močiare vedený okolo Hrubého vrchu s dĺžkou 6,1 km a stúpaním 188 m. Okrem toho sa z Donovalov dá podniknúť atraktívna túra na Šachtičky a späť (viď vyššie). Popis donovalských trás vrátane mapiek a informácií o aktuálnom stave tratí nájdeš na webe lyžiarskeho strediska.
Osrblie
Národné biatlonové centrum v Osrblí umožňuje využívať svoje trate na bežecké lyžovanie aj verejnosti – v čase, keď sa nekonajú preteky alebo merané tréningy. Trate sú upravované prioritne na korčuľovanie a je na nich viacero krátkych strmákov, kde by začiatočník mohol mať problémy. Vďaka umelému zasnežovaniu v Osrblí s veľkou pravdepodobnosťou nájdeš sneh po celú sezónu. Malý okruh má 1,3 km, dlhý takmer 6 kilometrov. Výhodou je zázemie areálu vrátane šatní, sociálnych zariadení a hotela s požičovňou bežiek. Viac info nájdeš na stránke NBC Osrblie.
Čertovica
Začalo sa to v sezóne 2019/20 z nadšenia ľudí okolo lokálneho občianskeho združenia Horské spoločenstvo. Zohnali starý ratrak a oživili bežkárske trate na zvážniciach križujúcich južné svahy nizkotatranského hrebeňa pod horským prechodom Čertovica. Nasledovala úspešná verejná zbierka na novší ratrak, získanie podpory od Banskobystrického kraja a viacerých horehronských subjektov, rozšírenie upravovaných tratí na dĺžku zhruba 40 km. Na ukážku prikladám GPX záznam z populárnej trasy k útulni Líška.
V sezóne 2020/21 so zatvorením lyžiarskych stredísk prišiel bežkársky boom a zdalo sa, že na Čertovici vzniká centrum bežeckého lyžovania perspektívne schopné konkurovať Skalke. Prírodné podmienky dané polohou a nadmorskou výškou (Čertovica leží v 1232 m nad morom) na to sú. Žiaľ, boj s realitou býva drsný a na začiatku sezóny 2022/23 sa trate niekoľko týždňov neupravovali. V januári sa však občianskemu združeniu podarilo zohnať dodatočnú podporu a sezóna sa napokon rozbehla. Zdá sa, že nadšenie za podpory bežkárskej verejnosti prekonalo prekážky a lokalita bude žiť aj v nasledujúcich sezónach. Aktuálne informácie hľadaj na FB stránke Bežky Čertovica.
Mýto pod Ďumbierom – Pohanské
V prípade priaznivých snehových a technických podmienok býva s čertovickými traťami prepojený bežkársky areál Pohanské. Nachádza sa na lúkach nad Mýtom pod Ďumbierom a na trate sa dá dostať buď z lyžiarskeho strediska Mýto (vývoz lanovkou na hornú stanicu), alebo od kaviarne Stodola Pohanské na horskej ceste medzi Mýtom a Breznom. Prevádzkovatelia kaviarne sa zároveň starajú o úpravu tratí, ktorých dĺžka v ideálnom prípade atakuje métu 30 km. Vzhľadom na obmedzené technické možnosti im väčšinou chýba stopa na klasiku. Informácie nájdeš na FB stránke Pohanské.
Tále
Po zasnežených lúkach golfového ihriska Grey Bear, medzi hotelom Partizán a rodinným lyžiarskym strediskom Tále, sa v zime namiesto golfových vozíkov preháňajú bežkári. Rezort sa stará o úpravu 5,5 km tratí v peknom prostredí s výhľadmi na nízkotatranské kopce. Trate sú trochu užšie ako by potrebovali športoví korčuliari, no pre rekreačných bežkárov a na klasickú techniku je úprava plne postačujúca. Na GPX zázname si môžeš pozrieť najdlhší trojkilometrový okruh spolu s prechádzkou po turistickom chodníku zo susedného Krpáčova.
Šumiac a Telgárt
Rázovité obce pod Kráľovou hoľou spája krásna bežkárska trasa, ktorá z menšej časti vedie po novo vyasfaltovanom cyklochodníku, no väčšinou po lúkach v chotároch oboch horehronských dedín. Na okružnej trase s dĺžkou 14,5 km sa nachádza aj ikonická drevenica Chamkova stodola. Frekvenciu upravovania trasy žiaľ neviem zhodnotitť, no vyzerá to skôr na príležitostné upravovanie. Aktuálne info hľadaj na turistickom portáli BBSK.
Väčšia šanca nájsť upravenú trať, hoci zatiaľ bez stopy na klasiku, je na 6-kilometrovej trase zo Šumiaca na Chatu pod Kráľovou hoľou. Ide časť o letnej cyklotrasy na Kráľovu hoľu, ktorej úpravu pre bežkárov zabezpečuje zásobovací ratrak chaty s valcom na menčester.
Látky – Mláky
Bežecký areál Látky – Mláky leží v kraji pod Poľanou vo Veporských vrchoch, okres Detva. Bežkári majú za priaznivých snehových podmienok k dispozícii vyše 10 km tratí upravených na klasiku aj korčuľovanie. Trate sú prepojené s lyžiarskym strediskom Zerrenpach – Látky a tie náročnejšie okruhy vedú na vrch Bykovo (1111 m). Stredisko bežkárom poskytuje potrebné zázemie, nároční môžu využiť aj wellness služby hotela Zerrenpach. Podrobné informácie o tratiach sú uvedené na webe hotela.
Lom nad Rimavicou
Približne 7 kilometrov dlhý bežkársky okruh v Lome nad Rimavicou je výsledkom dobrovoľníckej aktivity. Trať upravovaná na kalsiku aj korčuľovanie sa začína priamo v obci vo výške približne 1000 m n. m. Súvislým stúpaním, počas ktorého sa otvárajú výhľady na Nízke aj Vysoké Tatry, vedie po modrej a neskôr červenej turistickej značke cez nevýrazný vrch Čierťaž (1102 m) ku pamätníku letekého nešťastia v lokalite Poľanská pri prameni Ipľa. V roku 1956 tam zahynulo 21 dôstojníkov československej armády. Od pamätníka sa trasa vracia do obce po poľnej ceste. Predĺžiť sa dá buď smerom na osoadu Hriňová – Biele vody, alebo po červenej značke smerom na Látky. Najlepší zdroj aktuálnych informácií je FB stránka trate.
Liptovská Kokava
Na okraji málo známej dedinky ležiacej v susedstve Pribyliny nadšenci z miestneho Lyžiarskeho bežeckého klubu už niekoľko sezón upravujú 6-kilometrovú bežkársku trasu vždy, keď napadne aspoň pár centimetrov snehu. A to sa pod Západnými Tatrami stáva pomerne často. Trať sa začína tesne pred dedinou, má vlastné parkovisko (obvykle so žoviálnym vyberačom príspevku na údržbu trate) a zo začiatku vedie popri nezáživnom plote kokavského družstva. To však bude v prípade pekného počasia čoskoro vynahradené exkluzívnymi výhľadmi na majestátny Kriváň. Na ukážku si pozri môj GPX záznam, aktuálne info hľadaj na stránke LBK Liptovská Kokava.
Závažná Poruba a Iľanovo
Na hornom konci liptovskej Závažnej Poruby, na lúkach medzi dedinou a lyžiarskym strediskom Opalisko, za vhodných snehových podmienok upravujú dva bežkárske okruhy – dvojkilometrový so stúpaním 73 m a päťkilometrový s prevýšením 184 m. Využíva ich miestny bežecký klub, no sú prístupné aj pre verejnosť. Mapky okruhov sú pekne spracované na webe Visitliptov, no zdroj informácií o aktuálnom stave tratí sa mi nájsť nepodarilo. Podobný prípad je dvojkilometrový bežkársky okruh v neďalekom Iľanove (časť Liptovského Mikuláša). Ak chceš vedieť, ako to v danom momente vyzerá so snehom a úpravou tratí, musíš zohnať miestneho bežkára.
Smrečany a Žiar
Dvojica susedných obcí pod Západnými Tatrami má za humnami nielen jednu z top skialpových lokalít Slovenska, ale aj peknú bežkársku trasu. O jej úpravu na klasiku aj korčuľovanie sa stará TJ Družba Smrečany – Žiar, ktorá prevádzkuje aj malé lyžiarske stredisko Dolinky nad Žiarom a teda disponuje ratrakom. Bežkárska trasa sa nachádza na opačnej strane cesty ako lyžiarske stredisko, odporúčaný štartovací bod s možnosťou parkovania je nové futbalové ihrisko na rozhraní oboch dedín.
Od ihriska po ústie Žiarskej doliny je to približne 6 km. Kto chce, môže si výlet predĺžiť o turistický úsek na Žiarsku chatu. Pri výnimočne dobrých snehových podmienkach sa dá začať už na okraji Liptovského Mikuláša pri vojenskom cintoríne Háj-Nicovô. Na získanie aktuálnych informácií o snehových podmienkach a úprave tratí odporúčam sledovať obecnú FB stránku Smrečian.
Jasná
Najväčšie slovenské lyžiarske stredisko upravuje pre bežkárov 5 kilometrov tratí na klasiku aj korčuľovanie v lokalite Zadné vody. Odporúčaný nástupný bod je z cesty pod Tromi vodami – oproti Hotelu Sorea Marmot. Podľa prevádzkovateľa sú trasy sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
Východ
Štrbské Pleso
Areál bežeckého lyžovania (ABL) na Štrbskom Plese je vďaka umelému zasnežovaniu a profesionálnej úprave tratí na klasiku aj korčuľovanie jednou z mála istôt bežkára na Slovensku. Na druhej strane, pomerne často sa tam konajú rôzne preteky, kedy býva areál čiastočne alebo úplne uzavretý pre verejnosť. Zasnežované trate okolo štadióna majú 2,5 kilometra, v prípade dostatku prírodného snehu sa upravuje 6-kilometrový okruh.
Po okruhoch sa bežkuje jednosmerne. Dodržiavanie správneho smeru jazdy je dôležité z dôvodu, že trate sú celkom kopcovité a neočakávaný stret s protiidúcim bežkárom by v strmom zjazde nemusel dopadnúť dobre. Ak sa vydarí počasie, bežkovanie na Štrbskom plese je veľkým zážitkom. Chce to však mať aspoň priemernú techniku a kondíciu. V areáli je k dispozícii vyhrievaný stan na prezliekanie s bufetom, požičovňa aj servis lyží. Aktuálne info o stave tratí nájdeš na webe prevádzkovateľa.
Mengusovce
Podtatranská obec stará o približne 10 kilometrov bežkárskych tratí vedených po lúkach západne od dediny. Trate nemajú úplne profi kvalitu, ale môžeš na nich zažiť nádherné výhľady na Vysoké Tatry. Navyše majú príjemný profil vhodný pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. K dispozícii sú dve parkoviská (SMS poplatok 3 €) a podporiť úpravu tratí môžeš dobrovoľným príspevkom do kasičky. Aktuálne informácie o stave tratí nájdeš na webe obce.
Tatranská Lomnica
Priamo v intraviláne Tatranskej Lomnice sa nachádza 2,4-kilometrový okruh upravovaný ratrakom na klasiku aj korčuľovanie. Trasa má takmer plochý výškový profil a dá sa na nej zažiť pekný výhľad na Lomnický štít. Bežkári majú k dispozícii bezplatné parkovisko pri futbalovom štadióne.
V okolí Tatranskej Lomnice sa upravujú aj dlhšie trate. Okruh Starolesnianske lúky má 7,5 kilometra a mierne prevýšenie. Začína sa na lomnickom sídlisku pod Villou Buky, nastúpiť je možné aj pri hoteli Forton. V prípade pekného počasia ťa čakajú nádherné výhľady na tatranské štíty. Ak na konci trasy budeš pokračovať súbežne s koľajami smerom do Tatranskej Kotliny, napojíš sa na bežkárske trate v golfom areáli Black Stork (viď nižšie).
Na začiatku sezóny 2022/23 v Lomnici pribudla 8,5-kilometrová trať do Tatranskej Kotliny. Aj s návratom na nej nastúpaš 290 m. Nastúpiť sa okrem Lomnice a Kotliny dá aj na parkovisku Biela voda pod chodníkom k Zelenému plesu. Aktuálne informácie o stave tratí hľadaj na FB stránke Tatranská Lomnica – Bežkárske trate.
Veľká Lomnica
Hotel International vo Veľkej Lomnici v zimnom období pripravuje 15 km tratí na bežecké lyžovanie v okolí golfového ihriska Black Stork. Sú upravované skútrom so závesným stopárom a preto vhodné len na klasickú techniku. Ide o päť okruhov dlhých od 1,3 do 3,9 km s nenáročným výškovým profilom. Aktuálne informácie o stave tratí hľadaj na IG stránke hotela.
Ždiar
V okolí zamagurskej obce Ždiar funguje niekoľko lyžiarskych stredísk a takmer každé v prípade dostatku snehu využíva svoje ratraky aj na prípravu tratí pre bežkárov.
Najväčšou atrakciou je bežkovanie po hrebeni Spišskej Magury, na ktorý sa dá vyviezť lanovkou z Bachledovej doliny. Trasa smerom do Ždiaru s cieľom na vrchu Príslop (1214 m) je dlhá 7 kilometrov, trasa opačným smerom na Bukovinu má 3 kilometre. Dá sa tu teda urobiť 20-kilometrová túra. Väčšia časť tratí je upravovaná ratrakom a vhdoná na klasiku aj korčuľovanie. Komu nad Ždiarom došli sily, môže zísť do dediny a nastúpiť na skibus späť do Bachledky. Aktuálne info o stave tratí nájdeš na webe strediska Bachledka.
Trať na hrebeni Magury uvádza ako „svoju“ aj Strachan Ski centrum na opačnom konci Ždiaru a navyše pridáva dva kratšie okruhy pri hlavnej ceste. Aktuálne info o ich stave hľadaj na webe strediska.
V Monkovej doline pri hoteli Magura upravujú 3 km tratí v exkluzívnej scenérii Belianskych Tatier, k dispozícii je aj požičovňa výstroja. Aktuálny stav tratí je uvedený na webe Holidayinfo.
Spišská Nová Ves
Priamo v meste Spišská Nová Ves upravujú 4 km tratí v areáli Schulerloch a ďalších 3 km na športovom letisku.
Volovské vrchy – Grajnár
Lesný športový areál Grajnár v správe mestských lesov Spišská Nová Ves ponúka vyše 20 kilometrov bežkárskych tratí rozdelených do šiestich jednosmerných okruhov rôznej dĺžky a náročnosti. Trate sú vhodné najmä na klasickú techniku, korčuliarovi budú priúzke. Areál leží vo Volovských vrchoch, asi 18 km od Spišskej Novej Vsi smerom na Rožňavu. Aktuálne info nájdeš na FB stránke areálu Grajnár.
Mlynky – Biele Vody
Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele Vody pri rovnomennom lyžiarskom stredisku láka na 12 kilometrov upravovaných tratí na južnom okraji Slovenského raja. Trate sú vhodné aj pre začiatočníkov. Treba sa zmieriť s ich jednoduchšou úpravou úzkym ratrakom. Aktuálne informácie o stave tratí hľadaj na FB stránke areálu.
Dobšinská Ľadová Jaskyňa
Nadšenci z občianskeho združenia Snow Park Ľadová začali trate v okolí známej jaskyne upravovať v roku 2020 pomocou pásovej štvorkolky. Neskôr zorganizovali úspešnú zbierku na ratrak a v sezóne 2021/22 to v areáli začalo naplno žiť. Približne 6 km tratí sa dá nakombinovať do piatich okruhov a sú upravované na klasiku aj skate. Okrem toho sú v okolí za priaznivých snehových podmienok nespočetné možnosti na lyžiarsku turistiku. Návštevníci majú k dispozícii parkovisko, oddychový altánok a vyhrievanú šatňu. Aktuálne info nájdeš na FB stránke areálu.
Kojšovská hoľa
Bežkárske trate na Kojšovskej holi pri chate Erika ležia v nadmorskej výške viac ako 1100 m. Areál vo Volovských vrchoch je vzdialený 30 km od Košíc a o trate sa stará Lyžiarsky klub Metropol Košice. Najdlhší z trojice okruhov má 5 km a pomerne výživné prevýšenie 180 m, čo môže byť pre začiatočníka výzvou. Aktuálne info o stave tratí nájdeš na FB stránke areálu.
Jahodná
Pri malom lyžiarskom stredisku Jahodná (15 km od Košíc) sa dá bežkovať na 5-kilometrovej trase na Lajošku. Vedie po červenej značke smerom smerom na Kojšovskú hoľu, po ceste niekedy nazývanej aj Židovka alebo Stará židovská cesta. Začína sa pri dolnej stanici vleku. Trasa má celkové prevýšenie 315 m, s návratom dvojnásobok. Okrem toho bývajú v stredisku pripravené aj malé okruhy pre úplných začiatočníkov. Aktuálne info o stave tratí nájdeš na FB stránke lyžiarskej školy Jakaski.
Levočské vrchy – Krúžok
Bežkársky areál Levoča Nordic Centrum v správe rovnomenného občianskeho združenia sa nachádza asi 8 km od mesta smerom na Vyšné Repaše, za obcou Uloža v lokalite Krúžok. Ponúka približne 8 kilometrov nadpriemerne širokých tratí upravených na korčuľovanie aj klasický štýl sústredených okolo centrálneho štadióna. Areál je vhodný aj na výuku detí a vďaka nadmorskej výške okolo 1000 m tu bývajú dobré snehové podmienky. Aktuálne info hľadaj na FB stránke areálu.
Kavečany
Kavečany sú mestská časť Košíc a zároveň obľúbené výletné miesto Košičanov. Na vrchole bývalého lyžiarskeho strediska Kavečany – Hrešná stojí vo výške 597 m nad morom turistická chata Hrešná. Postavili ju v 80. rokoch minulého storočia ako rozhodcovskú vežu bežeckého lyžiarskeho areálu. Ten podobne ako susedné zjazdové lyžiarske stredisko zažil vlny úpadku aj vzostupu. V súčasnosti sa tu bežkuje na zhruba 6 km tratí upravovaných na klasiku aj korčuľovanie. Sú rozdelené na 4 okruhy rôznej dĺžky s prevýšením od 46 do 152 m. K dispozícii je aj prezliekareň. Informácie o aktuálnom stave tratí sleduj na webe Bezkar.sk.
Autor odporúča
- Bežkárska sezóna 2021/22 sa začala pred prvým decembrovým víkendom
- Takto sa na Štefana bežkovalo v Karpatoch
- Wechsel alebo Skalka? Dilema bratislavských bežkárov
- Tak kde sa dá v Bratislave korčuľovať?
- Nový Návštevný poriadok TANAPu platný od decembra 2023
- Štefánikova cyklomagistrála dvojdenná, dvojgeneračná