Na prelome rokov nám od Summit Academy prišli na recenziu dva batohy navrhnuté špeciálne na zimné aktivity: jeden na freeride, druhý na ski touring. Ide o klasické batohy bez lavínových airbagov.
Začiatok zimy neprial testovaniu lyžiarskej výbavy. Zásadne som sa nachádzal tam, kde práve neboli dobré snehové podmienky. A ak náhodou boli, tak sa objavili nejaké zdravotné problémy. Teraz už oba batohy majú za sebou po tri túry (pomohla aj Jarka), takže si trúfam spísať skúsenosti.
Ortovox Free Rider 28
Charakter batohu Ortovox Free Rider 28 je jasný z názvu. Nič pre chrtov v kombinézach, ani pre bivakových maratóncov. Ide o náradie pre tých, čo hľadajú najlepšie zjazdové lajny a nezastaví ich nejaká tá skala či ľad. Na hmotnosti 1150 g vidno, že gramy neboli priorita. Zato zoznam funkcií je dlhý:
- Oddelený priečinok na lavínovú výbavu
- Malé horné vrecko vhodné napríklad na peňaženku alebo lyžiarske okuliare
- Prístup do hlavného priečinka zhora aj zozadu (celá chrbtová časť je odklopiteľná)
- Možnosť vložiť do chrbtovej časti chránič chrbtice (váži 200 g a predáva sa samostatne)
- Pružné segmenty v bedrovom páse, vďaka ktorým sa batoh dobre prispôsobuje telu
- Kompresný systém ovládateľný aj s batohom na chrbte
- Sieťka na prilbu
- Príprava na použitie hydratačného vaku
- Držiaky na dva cepíny
- Diagonálne alebo bočné upevnenie lyží, predné upevnenie snowboardu
- Vonkajšie upevnenie horolezeckého lana a malé očká na istiaci materiál
Väčšina popruhov je úhľadne poschovávaná v tele batohu, takže ak ich nepoužívaš, ani o nich nevieš. Kedysi dávno som mal batoh podobného zamerania (Mammut Nirvana) a musím povedať, že Ortovox posunul pojem „premakanosť detailov“ ešte o kus ďalej.
Musel som dlho premýšľať, aby som menoval aspoň jednu fíčuru, ktorá by mi teoreticky mohla chýbať. Nakoniec mi napadol nejaký priestor na mačky či pásy a podobné veci, ktoré bývajú mokré, a vnútri by vedeli narobiť galibu. Pokojne by to mohla byť pružná vonkajšia sieťka, podobná ako na prilbu.
Dostatočnosť objemu batohu je veľmi relatívna veličina. Ja by som sa do neho zbalil aj na viacdňovú túru s jedným alebo dvomi prespaniami na chate, pre iného by bol na taký účel malý. Ak by to malo byť prespanie vo winterraume, bol by malý aj pre mňa. Ale na tento účel existujú úplne iné batohy, aj od Ortovoxu. Na jednodňovú túru musí Free Rider stačiť každému. Pokojne aj s dvomi páperkami, pollitrovkou páleného a signálnou pištoľou 😉.
Klasický problém lyžiarskych batohov býva ich schopnosť akceptovať lavínovú výbavu od rôznych výrobcov. Hlavne násada lopatky, hoci aj teleskopická, býva dlhšia ako si predstavujú dizajnéri v teplých kanceláriách. Testom umiestnenia dvoch rôznych súprav lavínovej výbavy Free Rider prešiel. To je dobre, pretože zháňať po investícii do nového batohu aj novú lavínovú lopatku by sa asi nikomu nechcelo.
Free Rider sa vyrába v štyroch objemových a veľkostných verziách: 28, 26S, 22, 20S. Číslo vyjadruje papierový objem, písmeno S znamená určenie pre menšie postavy. Ja meriam 180 cm, mám skôr dlhšie nohy a kratší trup. Štandardná verzia 28 mi subjektívne pripadá byť o centimeter dlhšia ako by bolo pre mňa ideálne. Spodný okraj batohu cítim nad zadkom, hoci po chvíli to už nevnímam. Ak máš výšku 170 cm a menej, asi sa rovno obzeraj po verzii 26S. Najlepšie je, samozrejme, obe vyskúšať.
Každopádne batoh po využití možností prispôsobenia veľmi dobre sedí. Pri lyžovaní na chrbte neposkakuje a neobmedzuje voľnosť pohybu. Čo sa týka zaťažiteľnosti, v rámci testovania som naň naložil aj fakt veľké lyže, ktoré s nalepenými pásmi vážia vyše 5 kíl/pár. Výsledok? Konštrukcia ráta aj s takýmto zaťažením. Odporúčam použiť bočné upevňovacie miesta, každú lyžu na jednej strane. Sú tam aj spevnenia chrániace batoh pred poškodením od hrán. Diagonálny systém pre lyže v páre je určený skôr pre ľahšie lyže.
Hodnotiť odolnosť a trvanlivosť batohu by po pár použitiach bolo príliš odvážne. No materiál je hrubý a vonkajšie steny sú dvojité. Nebál by som sa predčasného opotrebenia. O sebavedomí výrobcu svedčí päťročná záruka.
Ortovox Trace 25
Skialpový batoh Ortovox Trace 25 si s Free Riderom nepomýliš ani so zatvorenými očami. Stačí poťažkať. S hmotnosťou 445 g je takmer na úrovni pretekárskych batohov. Napriek tomu sa nedá povedať, že by mu niečo podstatné chýbalo:
- Hlavný priečinok s vyhradenými miestami na lavínovú výbavu
- Ploché horné vrecko na drobnosti
- Geniálne bočné sieťové vrecko, z ktorého sa dá termoska vytiahnuť a vrátiť nazad aj s batohom na chrbte
- Prístup do hlavného priečinka zozadu (celá chrbtová časť je odklopiteľná)
- Kompresný systém
- Sieťka na prilbu
- Príprava na použitie hydratačného vaku
- Držiak na cepín
- Diagonálne upevnenie lyží
Áno, pri balení sa do tohto batohu budeš musieť trochu viac premýšľať ako v prípade Free Ridera. Odmení sa poznateľne nižším úbytkom energie na konci výstupu. Ramená či chrbát ťa bolieť nebudú, ani keď ho zaťažíš na maximum. Ramenné popruhy, bedrový pás a výplň v chrbtovej časti sú napriek minimalistickej filozofii solídne.
Štandardná veľkosť sadla ako uliata žene vysokej 170 cm. Ja som si ho dával na chrbát s obavami, že bude príliš malý. Rýchlo som zistil, že obavy boli zbytočné. Nízki ľudia si môžu zvoliť verziu Trace 23 S. Kto má naozaj malé nároky na priestor, môže vyberať aj z modelov Trace 20 a Trace 18 S. Tie sú podľa mňa vhodné len na zjazdovkový ski touring, na ozajstnú výpravu do hôr s lavínovou výbavou, mačkami atd. stačiť nebudú. Objem 25 l považujem za ideálny na jednodňové výlety – je plne postačujúci a zároveň ti nedovolí brať zbytočnosti.
Do batohu som bez väčších problémov umiestnil aj lavínový set s dlhšou lopatkou. Absencia samostatného priečinku na lopatku a sondu komplikuje balenie a z hľadiska bezpečnosti ide o kompromis. Ak máš lopatku v hlavnom priečinku, bude tam len pre prípad nehody. Sondy budeš kopať s výbavou od kamaráta, alebo vôbec. Na druhej strane, na rýchlom večernom výšľape popri zjazdovke nemusíš vláčiť gramy textilu navyše. Použiješ kompresný systém a máš batoh ako stvorený na tento účel. Univerzálnosť sa cení.
Vonkajšie bočné sieťové vrecko má dva otvory. Jeden klasicky zhora a druhý zboku, do ktorého dosiahneš aj s batohom na chrbte. Ak termosku do sieťky umiestniš naležato, získaš výbornú alternatívu k camelbagu. Fľaša či termoska však musí mať dostatočný priemer, aby ju sieťka pevne obopínala. Malá trojdecová termoska mi vypadla, keď som sa pri nastavovaní viazania výrazne predklonil.
Vyššie spomínané veľké lyže som na tento batoh priväzovať radšej ani neskúšal. Na nosenie bežných lyží s hmotnosťou okolo 3 kg/pár však úplne vyhovuje a je pri tom oveľa pohodlnejší ako pretekársky batoh, ktorý používam na krátke tréningové výšľapy. Ako sa Trace správa pri zjazde neviem, pretože som si nevšimol, že ho mám na chrbte ⛷️.
Steny batohu tvorí jedna vrstva odolného ripstop nylonu. Treba sa k nemu správať s citom a prežije dlhšie ako päťročné záručné obdobie.