Ak si občas chodíš zaliezť do blízkeho Rakúska, určite poznáš Hohe Wand. Z Bratislavy najbližšia veľká stena ponúka lezenie všetkého druhu. Od malých skaliek, cez trojkové 250-metrové hrebienky až po 10-dĺžkové cesty v kompaktnej skale za 9 UIAA. Každý si tu nájde niečo pre seba. Niekoľko tipov máme aj v našich článkoch.
Pri akomkoľvek lezení na Hohewande je ťažko nevšimnúť si zelené kopčeky na druhej strane krásneho údolia. Občas sa v tých zelených kopčekoch zabelie aj skala. Rovnako ako na Hohe Wande ide o belostný vápenec. To sú Fischauer Berge, skromná vyvýšenina medzi Hohe Wandom a Viedenským Novým Mestom. Ide vlastne o predhorie Hohe Wandu a správny názov je Fischauer Vorberge.
Celej oblasti dominuje neprehliadnuteľná zrúcanina hradu Emmerberg. Raz som sa pri ceste domov z Hohewandu zastavil v oblasti Teichmuhle, ktorá je dve minúty od parkoviska. A raz v oblasti Bad Fischau, kde môžeš istiť prakticky „zo sedačky auta“. Skaly začínajú hneď od parkoviska. Sú dosť vyšmýkané, ale to sa dá čakať, pri takom krátkom nástupe. Obe návštevy splnili, čo sme vtedy hľadali.
Známy rakúsky autor lezeckých sprievodcov Thomas Behm spracoval sprievodcu aj pre Fischauer Berge. Sám je tiež autorom mnohých tamojších ciest. Sú dokonca oblasti, kde nikto iný cestu neurobil. A keďže ide o lokality v dosahu slovenských lezcov, a to nielen bratislavských, dávame priestor na recenziu sprievodcu.
Najvzdialenejšie lezecké oblasti Fischauer Berge sú od Bratislavy vzdialené 150 km, čo je niečo vyše 1,5 hodiny jazdy autom. Najbližšia je oblasť Wöllersdorf – cca 125 km z BA. Niektoré oblasti sú len na bouldering, väčšina oblastí je na lezenie s lanom. V sprievodcovi sú aj oblasti s malým počtom ciest, pod 10, takže naozaj vhodne len ako doplnok k Hohewandu alebo v kombinácii s ďalšími oblasťami. Za lezeckou oblasťou Kollerwand s 63 cestami sa už oplatí vycestovať aj bez akéhokoľvek doplnkového programu.
V sprievodcovi je popísaných 40 oblastí, v Thomasovom typickom štýle kreslených nákresov a popisov. Niekomu to môže prekážať, inému sa to môže páčiť. Ja mám radšej počítačom spracovanú grafiku, no vážim si autora akéhokoľvek sprievodcu. Je za tým nesporne veľa práce. Thomasovo slovo na úvod navyše svedčí o silnom vzťahu k tejto lokalite.
Do všetkých oblastí sú krátke nástupy. Najčastejšie 10 – 15 minút, najdlhší nástup pod skalu je 30 minút. V sprievodcovi je celkovo popísaných 550 lezeckých ciest a 100 bouldrových problémov. Niektoré popisované oblasti majú aj viacĺžkové cesty. Sprievodca je v nemčine, väzba lepená, veľkosť A5, 100 strán.
Ku každej oblasti autor napísal krátky textový popis každej oblasti. Symboly zobrazujú obvyklé informácie: kedy na skalu svieti slnko, koľko trvá nástup, dĺžka cesty. Tak ako sme na to zvyknutí. Pri jednotlivých cestách sú značky vyjadrujúce spôsob odistenia cesty, od tradičného po čisto športové. Bonusom sú Thomasove svojské hviezdičky hodnotiace atraktívnosť cesty. Trochu mi chýba info o vhodnosti na návštevu s deťmi. Každopádne je z nového sprievodcu jasné, že vo Fischauer Berge je čo objavovať.
Originálny názov: Kletterführer: Fischauer Berge. Cena je 19,80 € + poštovné, objednať sa dá na stránke autora.
Thomas Behm vydal okrem sprievodcov pre Hohe Wand aj sprievodcu pre Höllental a skialpinistického sprievodcu pre pohoria Wienerwald a Hochschwab. Je spoluautorom viacerých sprievodcov v tomto regióne a autorom lezeckých ciest snáď v celej Európe. Od Rakúska cez Dolomity, Verdon, Španielsko až po Jordánsko.
Recenzie ďalších lezeckých sprievodcov
- Lezecký sprievodca Machnatô a Komjatná (Recenzia)
- Skalky východného Slovenska (Recenzia)
- Höllentálska lezecká biblia (Recenzia)
- Lezecký sprievodca RP v Zádieli (Recenzia)
- Lezecký sprievodca Malé Karpaty – Skaly na Slovensku II (Recenzia)
- 1500 ciest na Hohe Wande – nový lezecký sprievodca od Thomasa Behma