O týždeň a pár dní (v noci z 24. na 25. februára 2019) sa dozvieme mená držiteľov ocenení americkej filmovej akadémie Oscar Awards 2019. Na prestížnu cenu je v kategórii dokumentárnych filmov nominovaný aj film Free Solo s americkým lezcom Alexom Honnoldom.
Našťastie vieme, ako sa film skončí, takže si ho môžeme s ľahkým srdcom pozrieť. Free Solo už minulý víkend získalo ocenenie britskej filmovej akadémie v kategórii dokumentárnych filmov.
Ak by niekomu štandardný trailer nestačil, existuje je 360-stupňové propagačné video k filmu. Dovolil som si urobiť krátke zhrnutie k ceste Free Rider a k filmu Free Solo, ako aj k ďalším lezeckým filmom v histórii oscarových nominácií. Aby sme boli v obraze.
Alex Honnold urobil 3. júna 2017 neistený sólo prelez skoro tisícmetrovej steny na El Capitan v amerických Yosemitoch. Cesta Free Rider je v americkej obtiažnosti 5.13a (po našom 9+ UIAA) a má 37 dĺžok.
Cestu Free Rider ako ľahší variant cesty Salathé Wall objavil v roku 1995 Alexander Huber, člen famóznej nemeckej horolezeckej dvojice HuberBuam. Nový úsek aj čistým štýlom (RP) hneď preliezol istený Heinzom Zakom. Na súvislý prelez všetkých dĺžok však už Alex nemal parťáka. Do steny sa vrátil s bratom Thomasom v roku 1998 a celú cestu voľne preliezli za jeden deň.
Alex Huber má na konte aj pár pekných free sólo prelezov. Ešte dnes sa mi potia ruky, keď si spomeniem na jeho neistené sólo od z roku 2004 v ceste Kommunist za 10+/8b+ , 22 m. Alebo sólo z roku 2002 v Dolomitoch v ceste Brandler Hasse Direttisima na Cima Grande (Tre Cime) za 5.12a/8+, 500 m.
Jednodňové voľné prelezy ciest na El Capitan sa stále považujú za mimoriadny športový úspech. Ako prvá to v roku 1994 dokázala Lynn Hill v ceste The Nose (5.14a/b, resp. 10/10+). Najrýchlejši istený sólo (sám sa istil v stene) prelez Free Ridera spravil v roku 2016 Angličan Pete Whittaker za 20 hodín a 6 minút. Alex Honnold ho vysóloval za 3 hodiny a 56 minút! Vlani spravili prvý slovenský prelez cesty Miška Izakovičová a Ivo Šabo za osem dní.
Film Free Solo mal v USA premiéru 30. septembra 2018 a odvtedy zarobil vyše 15 mil. dolárov. Slušné, nie? Režisérmi filmu sú Jimmy Chin, americký Číňan a výborný lezec, a jeho manželka Elizabeth Chai Vasarhelyi, ktorá je taktrochuskoroakokebynaša krajanka. Jej otec je totiž z Maďarska a matka z Hongkongu. Mimochodom, táto naša „krajanka“ má na svedomí aj výborný horolezecký film Meru (2015). V ňom Jimmy Chin okrem režírovania vystupoval aj ako jeden z hlavných hrdinov.
Podľa PlanetMountain je Free Solo zrejme len tretí horolezecký film v histórii, ktorý má šancu získať Oscara. Pred ním sa do blízkosti ocenenia – aj to len na shortlisty – dostali Touching the Void (Pád do ticha, rok 2013, Kevin Macdonald) a film Sólo z roku 1973 od Mike Hoovera. Nie je to celkom tak. V roku 1975 bol na najlepší dokument nielen nominovaný, ale Oscara aj naozaj získal, film The Man Who Skied Down Everest o Japoncovi Yuichiro Miurovi, ktorý v roku 1970 zlyžoval strechu sveta.
Tak držme tvorcom filmu Free Solo palec a tešme sa na slovenskú premiéru, ktorá bude na festivale Hory a mesto v stredu 27. marca 2019. Mimochodom, Alex Honnold bol hosťom na tomto festivale v roku 2013. Vyskúšal si vtedy upršané lezenie na Skalke pri Trenčíne a Beckove. O kvalite tamojšej skaly sa nevyjadril extra lichotivo.
Autor odporúča
- Recenzia filmu Nyad. Vodná nymfa očami Jimmyho China
- Film o súperení Ueli Stecka a Dani Arnolda
- Aký je film o posúvaní hraníc Adama Ondru
- Filmy zo zrušeného festivalu Hory a mesto 2020 sa dajú pozrieť online
- Cesta na útes Pedra Longa, pod ktorou sa oplatí vystáť rad
- Prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku