Havranica alebo Havrania skala je lezecká oblasť v Malých Karpatoch nad obcou Smolenice a malebným Smolenickým zámkom. Mekka trnafských lezcof s dlhou tradíciou.
Havranicou lezci volajú Havraniu skalu, hoci skutočný vrchol s názvom Havranica sa nachádza asi o kilometer ďalej smerom na Záruby. Južne orientované steny padajú priamo z hrebeňa Malých Karpát, po ktorom vedie červená turistická značka. To znamená, že ponad skalu prechádzajú diaľkoví esenpečkári aj ultrabežci počas 144-kilometrového Štefánik Trailu. Tento rok som na Havranicu s parťákmi vyrazil práve v júnovom termíne konania Štefánika.
Hneď ako prichádzame pod skalu, kontrolujeme online prenos z pretekov a zdá sa, že ultrabežci práve bežia okolo nás! Máme medzi nimi pár známych, ideme ich hore na hrebeň povzbudiť. Ale bežcov nieto. Nechápeme. Pre veľmi slabý signál to prestávame riešiť a ideme liezť. Až na ceste domov sa dozvedám, že nad Malými Karpatmi sa v noci prehnala parádna búrka a organizátori radšej tento ročník zrušili. Na online mape zrejme ostali visieť pozície bežcov v čase ukončenia pretekov.
Každopádne to bolo rozumné. Na zemi bolo všade šmykľavé blato a v kombinácii s kameňmi to muselo byť v noci veľmi zlé. Kým sme prišli ku skale my, letné slnko ju vysušilo a Havranica čakala v ten deň len na nás.
Z Bratislavy je to do Smoleníc 75 km, hodinka cesty autom. Na prístup pod Havraniu skalu sa používajú tri cesty:
- Prístup od dediny Smolenice cez malú tiesňavu považujem za najkrajší a aj najrýchlejší (40 minút). Tiesňava v lete pekne schladí. Zaparkuješ pri kostole, cintoríne alebo futbalovom ihrisku. Sú vedľa seba a v blízkosti je aj krčma, ako sa patrí na dedinu. Pôjdeš po modrej okolo Smolenického zámku. Asi po 30 minútach, tam , kde sa modrá značka napája na lesnú cestu a smeruje ostro doľava (čistinka, skládka dreva), pokračuješ rovno hore po vyšliapanom chodníku.
- Zo železničnej stanice Smolenice asi 300 m po asfaltke späť do Smoleníc. Potom do kopca, po žltej turistickej značke, ktorá sa až tesne pred Havranicou napája na červenú značku. Po červenej asi 300 m na skalu (1 h).
- Z cesty medzi Bukovou a Trstínom. Od autobusovej zástavky Buková – mlyny (prvá za kameňolomom, pri chatkách) po červenej značke až na Havranicu (1 h). Touto cestou som ešte nešiel, len preberám info.
Prístup ku skale podľa variantu č. 1 (GPX na stiahnutie získaš na Mapy.cz)
Havranica nie je lezecký skvost, ale určite stojí aj za viac návštev. Väčšina ciest je ľahších, no nájdu sa aj tažšie cesty (najťažšia s názvom „Konská“ je za 8+). Vedia potrápiť aj vizuálne a číselne ľahšie cesty. Skala je zeleninoidná, väčšina smerov má bez lezenia tendenciu zarásť.
Skalka je podľa sprievodcu rozdelená do troch sektorov, aktuálne je tu 40 ciest od 3 do 8+ UIAA. Sektory v podstate vytvárajú kontinuálny skalný pás. Odporúčam prilbu. Asi 20 – 30 metrov pod skalami je pekné miesto na opekanie, isto ho neminieš. Je to dobrý priestor na základňu. Na istenie pod skalou sú len malé miestečka v teréne, v lete medzi bujnou vegetáciou.
Priamo na skale sa nachádza pamätná tabuľa trnavskému horolezcovi Ľubošovi Stachovi. Zomrel pri výstupe na Čho Oju v roku 2005. Zo Smoleníc na Havranicu sa každoročne na jeho počesť beží Stachov memoriál.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Dierková (6) – problém a dlhší odlez po prvom istení
- Nemecká (7) – ťažší boulder bez istenia na začiatok, ešte tažší krok pod previsom
- Božská (5) – krásna, ľahká, musíš ísť
- Mesačná (7) – sqost
- Poláčkov pilier (5+) – krásna cesta, s variantami po poslednom istení, kde ešte jedno istenie chýba a založiť sa nedá
- Lojzo (7) – problémik po prvom istení, ľahký dolez
- Nitová (6) – pekná platnička, potom odporúčam dolez až na vrchol cestou Šmyklávka
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
- Kvalita skaly: 3 body z 5
- Istenie: 3 body z 5. Niektoré cesty na Havranici majú charakter tradičný, teda cesta po vlastných istiacich pomôckach, prípadne je potreba doistiť si cestu. V niektorých cestách sú podľa mňa veľmi nevhodne zvolené miesta na postupové istenia (napríklad Poláčkov pilier). Zlaňovanie prevažne cez prasiatko na dvoch istiacich bodoch.
- Deti: 3 body z 5 (kočík nie)
- Prístup od parkoviska: 3 bodov z 5
- Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5 (dostatočný priestor na parkovanie áut)
- Prístup bez auta: 4 body z 5
Praktické tipy
- Orientácia: juh, v lete je na Havranej skale teplo, no pár metrov od skál nájdeš tieň pod stromami
- Materiál skaly: vápenec
- Výška ciest: do 25 m
- Voda: nie je, treba zo sebou
- Stanovanie: zakázané
- Návšteva Smolenického zámku určite stojí za to. Treba si však vopred pozrieť otváracie hodiny. Zámok patrí SAV a navštevníkom sa otvára len v lete.
- Ak prídete s deťmi, zaujimavým doplnkom programu môže byť návšteva doliny Hlboča
- Neďaleká Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku
- V lesoch nad Smolenicami sú vybudované a vyznačené celkom zaujímavé MTB traily, ak by si mal chuť skombinovať lezenie a cyklistiku. Konajú sa tam aj MTB preteky.
- Na doplnenie síl odporúčam reštauráciu u Havrana, prípadne Kolibu pod zámkom vedľa futbalového ihriska – robia aj celkom dobré burgre.
Sprievodca
- Odporúčam nového lezeckého sprievodcu po Malých Karpatoch
- Sprievodca je aj na stránke HK Skoba Trnava, je menej prehľadný a neúplný, na orientáciu však postačuje.
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Deravá skala nad Plaveckým Mikulášom
- Slovenské skalky: Medené Hámre
- Slovenské skalky: Bezka nad Smolenicami
- Slovenské skalky: Traja jazdci v Malých Karpatoch